26 Haziran 2016 Pazar

MELTEM İSPANYA'YA ALIŞMAYA BAŞLADI


Ülke:  İSPANYA

Şehir :  Lleida

Koordinatör Kuruluş :  Associació Prosec

Ev sahibi Kuruluş :  Associació Prosec

Proje Adı :  Educación en el tiempo libre para niños y jóvenes

Başlama Tarihi : 22.05.2016

Bitiş Tarihi :  22.12.2016

Merhabalar :)

 
Projemde ilk ayı tamamladım , size sürecimden bahsedeyim. Projeye başvuru, kabul edilme sürecim neredeyse 1 yılımı aldı, birçok gönüllünün de söylediği gibi uzun ve sabır gerektiren süreç. Ama sanırım en gergin zamanlar vize süreciydi. Bu arada Skype görüşmesini unutmayayım acayip stres yapmıştım sonra gördüm ki boşaymış, siz yapmayın çok basit bir dille sadece kim olduğumuzu anlamaya çalışıyorlar. :-)


Gelelim vizeye, projeme yetişemeyeceğimi düşünürken 1 hafta gibi kısa bir sürede vizeyi aldım. Yardımcı olacağını düşündüğüm için sizinle de paylaşmak istiyorum, yalnız bu belgeler 6 aydan fazla başvurular için ve direkt konsolosluğa ;

ü  Application for National Visa (İspanya)

ü  Aktivite Anlaşması

ü  Ev Sahibi Kurumdan Davetiye

ü  CIGNA Kartı ve  Insurance Certificate(250.000EUR ifadesine dikkat ediyorlar)

ü  Sabıka Kaydı(Apostil-Tercüme-Noter-Apostil)

ü  Tıbbi Rapor( Tercüme-Noter-Apostil ; Tıbbi rapor için, aile hekimimden aldım ve sorun çıkmadı yalnız iki önemli nokta var:

-  '2005 yılı Uluslararası Sağlık Tüzüğünde belirtilen, halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımamaktadır' ibaresi mutlaka olmalı

-  Eğer aile hekiminden alınacaksa apostil yetkisi olan birinin raporu imzalaması gerekiyor aksi taktirde apostil işlemi yapılmıyor aman dikkat

! İstanbul Konsolosluğu ingilizce tercüme kabul ediyor:)

ü  Gelir Belgeleri (AGH'la gidiyor olmamız onlara birşey ifade etmiyor o yüzden ne varsa ekleyin)

ü  Aile Desteği Yazısı

ü  Gençtur'dan aldığım Destek Yazısı

ü  Biyometrik Fotoğraf - Pasaport Fotokopisi(Vize olan her sayfa) - Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İlk günümde, havaalanına vardığımda Mentorum ve ev arkadaşım beni bekliyorlardı, kendimi rahat hissettim. Lleida'ya geldikten sonra ilk yemeğimizi yedik ve şehir turu yaptık. Bu zamana kadar Mentorum her zaman çok ilgiliydi ve sonrasında da böyle devam etti. AGH düşünen arkadaşlara en önemli tavsiyem projeyi seçerken çok dikkatli olsunlar ve eski gönüllüleri bulup onlardan mutlaka bilgi alsınlar. Çünkü  projesinden, ev sahibi kurumdan memnun olmayan ve projesinden ayrılmak zorunda kalan arkadaşlarla tanıştım. Eski gönüllülerle iletişim kurmak eminim faydalı olacaktır.

 İkinci günümde, kurumda işlerin nasıl gittiğini öğrenip çalışanlarla tanıştık, vakit geçirdik sonrasında cep harçlığımı ve yaptığım harcamalara karşılık olan paramı aldım, mutlaka fişlerinizi saklayın:)

Kurumumda çeşitli ofisler var ben onlardan birinde çocuklarlayım. Onlarla vakit geçirip , ödevlerine yardım ediyoruz ve aktiviteler düzenliyoruz. İlk zamanlar en zor kısım tabi ;burada değinmek istediğim nokta, bulunduğum yerde kimse İngilizce konuşmuyor İspanyolca anlayıp konuşmak zorundayım ve bu çocuklarla iletişimi güçleştiriyor. O yüzden başvuru yaparken gideceğiniz yerde hangi dil konuşuluyor göz önünde bulundurun. Bununla birlikte programın güzel yanı haftada iki gün İspanyolca dersim var ve ciddi yardımcı oluyor:)

Dipnot! Eğer Catalunya'ya geliyorsanız Katalanca'ya hazır olun J
Günlük hayattan bahsedecek olursam, tamamen farklı yaşam tarzı siestayla birlikte:) Gün geçtikçe alışıyorum ve evimdeymişim gibi hissediyorum , ev arkadaşım ve kurumumdaki insanların payı büyük bunda . Fakat tam tersi de olabilirdi . Olumsuz etki bırakmak istemiyorum ama her zaman şans bizimle olmayabilir . Bu yüzden başvuru yaparken her ihtimali göz önünde bulundurup ben bunu kaldırabilir miyim diye düşünmek lazım, özellikle ilk defa yurtdışına çıkıyorsak. Yine de sadece 1 aydır burada olmama rağmen çok memnunum ve göze alınabilecek bir risk olduğunu düşünüyorum !

Ve tabi ki diğer şehirleri hatta ülkeleri gezme fırsatı benim için en güzel kısım:) Daha önce hiç denememiştim Bla Bla Car'ı gerçekten iyi işliyor burda, yeni insanlarla tanışıp güvenle seyahat edildiğini düşünüyorum.
Benim için en eğlenceli kısım varış eğitimiydi. Bir hafta Toledo'da bizim gibi, farklı ülkelerden yeni gelen gönüllülerle eğlendik, paylaştık , öğrendik. Eğitmenler her şeyiyle çok iyi hazırlanmışlardı, herkes kendinden bir şeyler buldu. Eğer Türkiye'den bir şeyler hediye etmek isterseniz eğitime getirin , kültür tanıtım gecesinde paylaşabilirsiniz :-)  Birbirimizle o kadar kaynaştık ki dönüş günü herkesin gözünde yaş vardı . Ve şimdi İspanya'nın birçok yerinde ziyaret edebileceğimiz  belki de birlikte seyahat edebileceğimiz arkadaşlara sahibiz.

Her şeyi ile birlikte ( beklentiyi yüksek tutmamak şartıyla :)) , bu programın harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum ve eminim iyikilerimden biri olacak . Umarım sizin için de harika bir deneyim olur!

Eğer Catalunya'ya yolunuz düşerse , ya da sormak istediğiniz bir şey olursa her zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.  Meltem Kadayıfcı meltem.kdyfc@hotmail.com
Bol şans :) 
Meltem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder